11. 01. 2016.

Sveta Stošija ili Anastazija

Sveta Anastazija je kršćanska mučenica koja je svoj život dala na lomači za Krista u vrijeme najžešćih progona za rimskog cara Dioklecijana početkom 4 st.  U nas se osobito štuje u Zadru pod imenom svete Stošije, kao i u gradu Samoboru i katoličkim župama diljem Srijema gdje je i djelovala veći dio života.

Iako Crkva službeno njen blagdan slavi na Božić, u hrvatskim krajevima gdje je živjela i ukopana Anastazija i gdje su položene njezine kosti slavi se 15. siječnja. U pravoslavlju je također na glasu velikog štovanja kao Velika mučenica Anastazija.

Mučenička smrt Anastazije i njezino počivalište u Zadru

Nakon majčine smrti krsti ju pustinjak sv. Krizogon (Krševan).

Prisilno je udaju za poganina, ali ona odbije bračnu postelju i sa sluškinjom potajice hrani utamničene kršćane.

Nakon muževljeve smrti, novi gospodar u bijesu zatvori Anastaziju i tri sluškinje u kuhinju te ih u mraku pokuša napastvovati. Kad je izišao iz kuhinje sav izgreben, poderan i uprljan, dvorjani ga ne prepoznaše te ga baciše iz kuće.

U još  većem bijesu gospodar sluškinje ubije, a Anastaziju zatoči (u tamnicu baci). Poslije je progna na pusti otok s još 200 djevica, koje na otoku sve postadoše kršćanke. Kad su ih s otoka vraćali, sve ih poubijaše, a Anastaziju svezaše za stup.

25. prosinca 304., na Božić, u zadnjoj godini desetljetnog progona kršćana od strane cara Dioklecijana, na malom otočiću Palmariji kod Rima, kršćanka Anastazija spaljena je živa na lomači. Razlog je bio što je pomagala proganjanim i zatvaranim kršćanima. Prije toga otpratila je u smrt još jednog od zaštitnika katoličkog Zadra, svetog Krševana, koji je sa skupinom kršćana pogubljen u Akvileji.

Opisujući njeno mučeništvo jedan životopisac je zapisao: “Dok je plamen sažigao Stošijino tijelo, ona je u zanosu pjevala. Jači je bio plamen ljubavi prema Kristu od onoga koji je sažigao Stošijino tijelo.” Tolika je bila njena vjera, kao i mnogih kršćana tih teških vremena.

Sahranjena je u Srijemu, pa su joj posmrtni ostaci preneseni u središte kršćanskog istoka Carigrad (današnji Istanbul), a 804. zadarski biskup Donat donosi ih u Zadar i pohranjuje u crkvi koja od tada nosi njezino ime.

Biskup Donat započeo je u 9. st. pregradnju stare zadarske ranokršćanske katedrale i njeno skupocjeno opremanje. U dnu sjeverne lađe sagradio je kapelu Svete Stošije i u nju smjestio mramorni sarkofag isklesan od sivkastog mramora preuzetog s rimskog foruma na kojem je izgrađena i sama katedrala.

Na posve jednostavnom sarkofagu uklesan je križ i posvetni natpis: “IN NOMINE SANCTE TRINITATIS. HIC REQVIESCIT CORPUS BEATE SANCTE ANASTASIE. DE DONIS DEI ET SANCTE ANASTASIE DONATVS PECATVR EPISCOPUS FECIT. DEO GRATIAS ” (U ime Presvetog Trojstva. Ovdje počiva tijelo blažene Svete Anastazije. Na dar Bogu i Svetoj Anastaziji Donat grešni biskup učini. Bogu hvala).


Da bi bolje vidjeli koliki je značaj svete Anastazije u katoličkoj tradiciji, treba istaknuti da je ona jedna od sedam žena, osim Blažene djevice Marije, spomenutih u Misnom kanonu.