13. 12. 2015.

Jubilej je milosno razdoblje - proglas uz ''Godinu milosrđa''

Jubilej je milosno razdoblje  - proglas uz ''Godinu milosrđa'' - sažetak

1. Zašto jubilarna Godina milosrđa?

11. travnja 2015., papa Franjo je objavom i uručivanjem bule ''Lice milosrđa'' proglasio izvanrednu Svetu godinu milosrđa. I pozvao vjernike neka radosno čine duhovna i tjelesna djela milosrđa. Odabrano je i geslo jubileja iz Lukinog evanđelja, ''milosrdni poput Oca'' (Lk 6, 36). Papa je odredio neka se na treću nedjelju došašća, 13. prosinca, na svim katedralama otvore Sveta vrata, a on će to isto učiniti u Lateranskoj bazilici i drugim bazilikama u Rimu. Početak jubileja Godine milosrđa u Rimu i diljem svijeta bit će ''znak zajedništva cijele Crkve''. Milosrđe je srž Papinih govora i razmišljanja.
Što je zapravo jubilej? Samo značenje toga pojma dolazi od starohebrejske riječi "jobel" koja se upotrebljava za trublju, rog kojim se "pozivalo narod na okupljanje". U Izraelu se, naime, svake sedme godine obilježavala "subotnja godina'', a svake pedesete "jubilarna". Jubilarna je bila proglašavana "uz zvuke rogova", kako bilježi knjiga Levitskog Zakonika: "A onda zaori u trubu u sedmom mjesecu diljem zemlje. I tu pedesetu godinu proglasite svetom!" (Lev 25, 9-10). U tom razdoblju "opraštali su se dugovi", "oslobađali robovi", vršila "međusobna izmirenja" i "čitalo Mojsijev Zakon", posebice tijekom osmine blagdana Sjenica. Ovu je praksu usvojila i Crkva pa je kroz stoljeća obilježavala pojedina povijesna razdoblja i slavila ih s određenim značenjem i ciljevima.

2. Jubilej je pogodno vrijeme za oprosnički hod i djela milosrđa

Papa želi da "Jubilej bude živo iskustvo Otčeve blizine, opipljivi dodir njegove nježnosti kojom će se svaki vjernik ojačati za bolje i učinkovitije svjedočanstvo". Uz napor izvanjskog hodočašća do Svetih vrata Papa poziva učiniti ''oprosničko hodočašće'' u našu nutrinu. A ono započinje u našoj odluci i stavu ''ne suditi i ne osuđivati''. Posebice kad se radi o ''ljubomori i zavisti kojom se potkopava ugled našeg brata i prepušta ga se na milost i nemilost raljama ogovaranja'' (Lice milosrđa, 14). Ako se odustane od osude, onda je čovjek kadar u drugoj etapi ''otkrivati kod drugoga pozitivne stvari'' i ne dopuštati da bližnji ''trpi zbog uskogrudnosti i pristranog suda''. Kad se prebrodi dvije prethodne etape, čovjek je sposoban učiniti završni hodočasnički korak , pa ''darovati i moliti oproštenje''. To je zapravo vrhunac ''oprosničkog hodočašća u Godini milosrđa''. Kršćanin tada biva osposobljen ići dalje, pa ''otvoriti širom svoje srce za jad i nevolju svijeta'', te poći svima koji su ''lišeni ljudskog dostojanstva i vapiju za pomoć'' (br. 15).
Papa se od svog ustoličenja ne umara poticati i usrdno pozivati da se ''približimo takvima i pružimo im svoje prijateljstvo, toplinu i potporu''. Dapače, on moli da ''njihov vapaj postane našim vapajem kako bismo skupa, noseći im utjehu i solidarnost, dokinuli barijere ravnodušnosti, licemjerja i egoizma'' koji vlada u svijetu. Papa se iskreno nada kako će puk Božji tijekom ove jubilarne godine osobitu pozornost posvetiti upoznavanju i vršenju klasičnih djela milosrđa koje poznajemo kao ''tjelesna''(gladna nahraniti, žedna napojiti, siro­maha odjenuti, stranca primiti, bolesna podvoriti, uta­mničena pohoditi i mrtva pokopati) i ''duhovna djela milosrđa'' (dvoumna savjetovati, neuka poučiti, grješnika pokarati, žalosna i nevoljna utješiti, uvrjedu oprostiti, nepravdu strpljivo podnositi i za žive i mrtve Bogu se moliti). A to je ono po čemu će nas Vječni Sudac prepoznati na koncu svijeta (br. 15): ''Zaista kažem vam, što god učiniste jednom od ove moje najmanje braće, meni učiniste'' (Mt 25, 40). S tim mislima papa Franjo najavljuje izvanrednu Svetu godinu milosrđa koju će otvoriti na svetkovinu Bezgrješnog začeća BDM, 8. prosinca 2015. i koja će trajati do svetkovine Krista Kralja, 20. studenoga 2016. godine.

† Želimir Puljić, nadbiskup, v.r.

Zadar, 27. studenoga 2015.