3. siječnja Crkva slavi blagdan Presvetog imena Isusova, pa je dobro prisjetiti se Kristovih riječi da će oni koji uzvjeruju u ime Isusovo činiti čudesa i da im ništa nauditi neće, te da nitko ne može u ime Isusovo ništa silno učiniti pa ga zatim ubrzo pogrditi.
Isusovo ime obično se prikazuje monogramom IHS, koji čini prva tri slova imena Isus onako kako se pišu grčkim velikim slovima - IHΣ(OYΣ) - čit. Jesus, a neki ga tumače i kao prijevod latinske sintagme Jesus Hominum Salvator, koja glasi: Isus Spasitelj ljudi.
Presveto ime Isusovo je blagdan posvećen Gospodinu Isusu. Ime Isus, hebrejski Je(ho)šua, nadjenuo je Bog Otac svom utjelovljenom Sinu koji je rođen od Djevice Marije, a znači: "Bog je Spasitelj". Sveti Pavao će reći: "Ime nad svakim imenom!" (Fil 2,9)
Sveti Franjo, veliki zaljubljenik u Isusa Krista, bio je osjetljiv za sve što je bilo u vezi s Gospodinom. U tom posebno mjesto zauzima Ime Isusovo. O tome svjedoči i njegov životopisac Toma Čelano: "A često je, kad je htio izgovoriti Presveto Ime ISUS, govorio silnim žarom", a braću je opominjao: "Kad Njegovo Ime čujete, poklonite mu se sa strahom i poštovanjem licem do zemlje (Neh 8,6). Ime mu je Gospodin Isus Krist, Sin Svevišnjega (Lk 1,32), koji je blagoslovljen u vjekove" (Rim 1,25).
Sveti Bernardin Sienski uveo je pobožnost Presvetom Imenu Isusovom, podizao je zastavu s natpisom IHS (latinska skraćenica: Isus Spasitelj ljudi). Kasnije se taj ukras klesao u kamen i urezivao u drvo. Uz svetog Bernardina veliki štovatelji Imena Isusova bili su sveti Ivan Kapistranski i sveti Leonardo Portumauricijski. Franjevci su dobili od papa odobrenje da Ime Isusovo časte posebnim blagdanom. Sada je to 3. siječnja.
Blaženi papa Ivan Pavao II. je Presveto Ime Isusovo preporučio općoj Crkvi da se liturgijski slavi kao neobavezni spomendan.